Mire kell figyelni a bőrcipő ápolása során? Mit tehet azért, hogy cipői valóban sokáig szépek maradjanak, és elegáns, rendezett hatást kölcsönözzenek külsejének? Cikkünkben bőrtípusokra lebontva segítünk a bőrcipő ápolásában.
Egyetlen gentleman ruhatárából sem hiányozhatnak azok a jó minőségű, különböző típusú, fazonú, színű bőrcipők, amelyeket ideális kiegészítőként hordhat a különböző szettjeihez. De bármilyen cipőt is választ, csak akkor felel meg az elvárásoknak, ha tiszta, ápolt és gondoskodik karbantartásráról.
Ha szeretné, hogy az Ön által kiválasztott pl. öltöny cipő vagy más bőrcipő sokáig használható legyen, akkor a rendszeres tisztitással, ápolással, impregnálással akár évekkel is meghosszabbíthatja élettartalmát. Amellett, hogy hosszabb ideig szerezhet ez a használati tárgy örömöt, az sem utolsó, hogy több tízezer forintot takaríthat meg azzal, ha gondoskodik róla.
Cipőjének stílusa, minősége, óltözetének benyomása mellett az állapota is egy olyan meghatározó jel, amely az Ön megítélésében nagyobb szerepet játszhat, mint gondolná. A tiszta, jó állapotú cipő karrierjét és magánéletét is segíti, míg a piszkos, ápolatlan lábbeli alá is áshatja azt.
Azonban számos veszély „leselkedik a cipőjére”: ha nedvesség, savas, lúgos, sós behatások érik a cipőt, akkor könnyen tönkremehet. Ezt előzheti meg, ha a megfelelő módon ápolja.
A bőrcipő ápolása rögtön a vásárláskor elkezdődik; miután megvásárolta az új cipőt, az első dolga legyen, hogy a bőrhöz illő szerrel impregnálja. Ezután jöhet a betörés, esetleges tágítás, innentől kezdve pedig a rendszeres gondoskodás. Ennek gyakorisága attól függ, hogy milyen cipőről beszélünk, és milyen behatások érik; a velúrbőrt például azonnal kezelni kell, ha csak a legkevesebb nedvesség is éri, de a többi bőrcipőt is gyakrabban kell ápolni esős, havas időszakban. Nyáron, illetve ha nincs rajta komolyabb szennyeződés, elég néha áttörölni, bőrápolóval kezelni, valamint impregnálni.
Fontos, hogy mindig a bőr típusa határozza meg azt, hogy milyen tisztitó- és ápolószereket használjon, hogyan impregnáljon.
Figyeljen oda, hogy a tisztitószerek ne tartalmazzanak vegyszert vagy szilikont, mert kirepedezhet tőlük a bőr.
Amennyiben viasszal kezeli a bőrcipőit, érdemes színtelen verziót beszerezni, hiszen azt minden cipő esetén alkalmazni tudja. Télen szinte minden lábbelin érdemes használni; melegítse fel 60 fokos hőmérsékletre, majd puha ronggyal, vékonyan kenje be a cipőt. Ha megszáradt, akkor fújja be, illetve kenje le a cipőhöz illő bőrápolóval.
Fontos, hogy az impregnáló spray hatását csak 24 óra múlva fejti ki teljesen, ezért ha tudja, hogy másnap az adott cipőt szeretné felvenni, már előző reggel kezelje a szerrel.
A cipőt vízállóvá teheti bőrkondicionálóval is, így egyszerűbbé válik az ápolási folyamat, ugyanis ez olyan, mint a kettő-az-egyben kávé: impregnálószert és ápolószert is tartalmaz. Fedett bőrök esetén cipőkrémeket is használhat, melyekkel az impregnálást és az ápolást szintén egyszerre végezheti el.
Azért fontos, hogy minden tisztitás után gondoskodjon az impregnálásról is, mert így a későbbiekben sokkal könnyebb lesz a cipő tisztítása, illetve ezzel megakadályozhatja, hogy ásványi sók beivódjanak úgy a bőrbe, hogy maradandó károsodás keletkezzen a cipőn. Azok a bőrcipők, amelyeket nem tisztítanak és impregnálnak rendszeresen, kiszáradnak, és repedések jelennek meg a felületükön
Távolítsa el a föld, sár nagy részét puha kefével, ezután flanel anyagból készült, szappanos vízbe áztatott ronggyal törölje át finoman a felületet (lakk-, nappa- vagy barkás nappabőrcipő esetén csak nagyon óvatosan törölje át). Ezután tiszta, vizes ronggyal távolítsa el a szappankeveréket, majd hagyja megszáradni.
A klasszikus módszer helyett alkalmazhatja a bolti forgalomban lévő spray-ket, habokat, krémeket és folyadékokat, de kerülje az interneten keringő házi praktikák bevetését, például az olyan tanácsokat, hogy banán belső felével törölgesse a sötét bőrcipőt, a világos cipő tisztításához pedig tejbe áztassa a rongyot.
Egyes cipők esetében speciális eszközök is léteznek: ha nubukbőr cipője van, akkor nem árt, ha beszerez mellé egy nubukradírt, amivel a sáros felületet kezelheti biztonságosan és könnyedén. A velúr cipőt érzékenyen érintik a zsíros szennyeződések, ezért érdemes velúr habot vagy sprayt bevetnie ilyenkor, illetve szerezzen be egy velúr kefét is. Ezzel a megszáradt cipőt kell átkefélni, hogy a bőr jellegzetes szöszösségét visszanyerje az ápolási folyamat végén. A gumi felületrészeket foltbenzinnel kezelheti. A bőrcipő belső tisztítására is figyeljen oda, erre külön speciális cipő-dezodorokat is bevethet.
Arról, hogy hogyan kell egy cipőt megfelelően fertőtleníteni, az alábbi cikkünkből tájékozódhat:
A bőrcipőket mindig szárazon tegye el, lehetőleg használjon a tároláshoz sámfát, amely valóban fából készült, nem műanyag eszköz. Ha teheti, cipőit felváltva hordja, adjon nekik időt minden viselés után fellélegezni, kiszellőzni. Mindig hűvös, jól szellőző helyen tartsa őket, lehetőleg eredeti dobozukban vagy cipőszsákban, hogy védje az esetleges külső fizikai hatások ellen.
Olvassa el ezt a legközelebbi cikkünket.